Uutiset

  

 • BirdLife Kanta-Hämeen alunperin Eka-ekaa rallina ja vuodesta 2018 Loppiasrallina pidety kisa järjestetiin tänä vuonna Talvilinturalli-nimisenä lauantaina 13.1. Kisassa joukkueet yrittivät havaita mahdollisimman monta lintulajia yhdistyksemme toimialueen sisällä klo 00.00-16.00 välisenä aikana. 

  Kisa käytiin hyvin talvisissa olosuhteissa ja alunperin oli selvää, että rallissa havaittujen lajien määrässä jäätäisiin kauaksi aikaisemmista ennätystuloksita. Kisaan osallistui kaikkiaan seitsemän joukkuetta, joissa yhteensä 24 henkilöä. Joukkueet havaitsivat kilpailun aikana yhteensä 48 lajia, joista kaikki joukkueet havaitsivat 16. Ässiä eli ainoastaan yhden joukkueen havaitsemia lajeja kertyi 7.

  Mukavan linturetkipäivän päätteeksi rallin purkutilaisuus järjestettiin Aulangon Hotellilla, jossa perinteiseen tapaan joukkueet vuorotellen paljastivat havaitsemiaan lajeja.

  Kisan selkeäksi voittajaksi selvisi 39 lajilla joukkue Jari Pasuri, Jani Uusi-Pantti ja Kim Forsblom. Joukkueen ässä-lajeja olivat Hiirihaukka, Piekana, Pyy ja Huuhkaja. Toiseksi kisassa 35 lajilla tuli joukkue Arttu Valonen, Perttu Valonen, Jarmo Koistinen ja Mika Teivonen. Kolmanneksi ylsi joukkue Markku Hyvärinen, Miika Heinonen, Matti Rönkkö ja Juhani Kairamo 34 lajilla, ässänä valkoselkätikka.

  Rallissa havaitut muut ässä-lajit edellämainittujen lisäksi olivat Teeri ja Palokärki. Muita rallissa havaittuja mielenkiintoisia lajeja olivat mm. turkinkyyhky, lapinpöllö, vuorihemppo, tundraurpiainen ja järripeippo.

  Yhdistys onnittelee voittajia ja kiittää kaikkia osallistumisesta. Seuraavan kerran linturallin merkeissä yhdistyksemme alueella kisataan kesällä. Rallin tarkempi ajankohta, alue ja säännöt ilmoitetaan myöhemmin kotisivuilla ja yhdistyksen sosiaalisessa mediassa.

   

    Takaisin
 •   Arkisto

Birdlife Kanta-Häme

BirdLife Kanta-Häme ry     khly@birdlife.fi   |   Birdlife Suomi ry      toimisto@birdlife.fi | Tietosuojaseloste